איך לבחור בית אבות סיעודי ולמי זה מתאים ?


קשישים רבים סובלים ממחלות שונות ומגוונות אשר מקשות עליהם את התפקוד היומיומי ואף מחייבות אותם קבלת טיפול רפואי שותף ואף השגחה ושמירה אישית וקפדנית באופן רצוף וקבוע אשר הפתרון האולטימטיבי והנכון בעבורו ובעבור מצבו הרפואי הוא בהעברתו לאחד מבתי אבות סיעודיים.

בית אבות סיעודי הינו אחד מבתי האבות הסיעודיים הקיימים או לחילופין בית אבות המשלב בתוכו את המחלקה הסיעודית אשר מספקת את הטיפול הראוי והנכון לקשיש.

בתי אבות סיעודיים פועלים תוך פיקוח קפדני ובאישורו של משרד הבריאות ולשכות הרווחה אשר מאיישים בתוכם את אנשי המקצוע הנכונים והמתאימים לשם טיפול וקבלת השירות הרצוי והנכון כגון רופאים, אחיות, ועוד.


מי מוגדר כסיעודי ?


סיעודי, הוא אדם אשר הוגדר על ידי הגורמים הרלוונטיים ואשר אינו מסוגל לבצע את הפעולות היומיומיות הנדרשות ממנו כגון: הליכה, קימה, רחצה, לבישת בגדים, אכילה, שתייה, עשיית צרכים ועוד.

המקרים בהם אדם מגיע למצב סיעודי נובעים ממקרה בו אדם עבר תאונה או פגיעה אשר מונעת ממנו לבצע את הפעולות שצוינו לעיל. מקרה נוסף הוא מקרה הנובע מפאת גילו המתקדם של הקשיש וממחלות שונות מהם הוא סובל.


אילו שירותים ניתנים במסגרת בתי אבות סיעודיים ?


בתי האבות הסיעודיים מספקים מענה רפואי לאותם אנשים או קשישים המוגדרים כסיעודיים ומאפשרים להם ליהנות מטיפול ועזרה צמודים בכל מה שקשור לרחצה, סיוע בהאכלה, לבישת בגדים והחלפה טיטולים במקרים בהם אין שליטה של הקשיש על צרכיו.

בנוסף, הצוות בבית אבות סיעודי דואג לספק לקשישים ולחולים את בתרופות ואת הטיפול הנחוץ והמתאים לו ואף לספק עבורם את הטיפול הרפואי במקרים בהם הקשיש סובל ממחלות כלשהם שנחשבות למחלות קלות.

בנוסף לשירותים הרפואיים ולטיפולים השוטפים להם זוכים הקשישים והמטופלים,  ביתי האבות הסיעודיים אף מאפשרים למטופל ודואג לו מבחינה נפשית ומספק עבורו פעילויות ותחומי העשרה שונים ונרחבים על מנת להעניק לאותם דיירים השוהים בבית האבות הסיעודי חוויית שהות נעימה ואיכותית.

הפעילויות השונות הניתנות בבתי האבות הסיעודיים כוללים בין היתר חוגי ההשערה ויצירה, תפירה, פיסול, ציוד וכדומה.
האזנה למוסיקה מרגיעה ונעימה, סיור בסביבות המקום פעילויות ספורט אשר מותאמות ומועברות על ידי צוות מדריכים מיומן ומקצועי ועוד.


כיצד לבחור את בית אבות סיעודי הנכון והמתאים ?


בחירת מוסד סיעודי היא בחירה והחלטה לא פשוטה המשלבת בתוכה אלמנטים רגשיים ואנושיים על כן, יש לפעול באופן מבוקר וקפדני וזאת בכדי לאפשר לבן המשפחה ליהנות מחוויית שהייה מהנה, בטוחה ומסורה.

  • רצון המטופל – במידה והמטופל משטף פעולה וישי באפשרותו את היכולת לקבל החלטה, אנו נאפשר לו לעשות זאת ולהשאיר לידו את הבחירה. במידה והמטופל אינו יכול להחליט על הבחירה, רצוי שבני המשפחה יעשו את הבחירה מתוך שיקול דעת ואמפתיה.
  • אישורים ורישיונות – בית האבות הסיעודי אמור להחזיק ברשותו רשיון מטעם משרד הבריאות המאפשר ומאשר לו לספק טיפול בחולים הסיעודיים השוהים במקום. בנוסף, על הצוות המקצועי הפועל במקום הן של האחיות הרופאים הפיזיותרפיסטים להיות בעלי תעודת הסמכה המאפשרת להם לספק את  הטיפול ואת הצרכים הדרושים
  • שירותים נוספים – יש לאמוד על טיב השירותים הרפואיים השוטפים הניתנים בבית האבות הסיעודי ולבדוק האם מתבצע מעקב שוטף וקבוע בחולים הסיעודיים כגון בדיקות לחץ דם, בדיקות דם נדרשות ועוד. כמו כן, חשוב שיהיה בבית אבות סיעודי שירות חירום הן של רופא והן של שירותי אמבולנס.

ראה גם : דיור מוגן בחיפה | מחלקה סיעודית