מהי תשישות נפש ?


כולנו נוטים לחשוב שתשושי נפש הן אותם אנשים הסובלים מבעיות נפשיות או חולים במחלה פיזיולוגית, אולם מחשבה זו היא מוחשבה מוטעית שכן, תשישות נפש הינה מהווה הגדרה כוללת למצבים רבים ושונים הנובעים מבעיות תפקודיות של המוח הן כתוצאה מפגיעת ראש והן כתוצאה מפגיעה קוגניטיבית. 
 

מהם המאפיינים אותם ניתן להגדיר אנשים כתשושי נפש ?


כמו שהוזכר לעיל, תשושי נפש הם אותם אנשים הסובלים מבעיות הקשורות לתפקודו התקין של המוח (בעיה ו/או מגבלה קוגניטיבית) כגון: פגיעה בזיכרון, אובדן היכולת להתמצאות כוללת במרחב, היכולת שלהם לשפוט סיטואציות במציאות חברתית לוקה בחסר, בנוסף תשישות נפש יכולה אף להתבטא במספר ניכר של סימפטומים בתחום האישי הכוללים בין היתר: מצבים דיכאוניים, אי שקט, הפרעות שינה, מצבי רוח קיצוניים, קושי ביצוע פעולות יומיומיות כגון רחצה, קושי באכילה, אי שליטה על הצרכים, קושי רב ביצירת קשרים חברתיים ועוד.
תשישות נפש הינו מצב כרוני ההולך וגובר עם השנים, ישנם חולים אשר הירידה הינה מהירה וישנם חולים אשר קצב ההתדרדרות הוא איטי.
 

כיצד מבוצע האבחון לתשושי נפש ?


האבחון מתבצע ברגע בו בני המשפחה הקרובים מרגישים שחלה הדרדרות במצבו של הקשיש אשר באה לידי ביטוי הן בהתנהגותו והן ביכולתו הקוגניטיבית.

האבחון לתשושי נפש מתבצע ברובו על ידי פסיכוגריאטר ובמקרים רבים ישנו צורך במעורבותם של גורמים נוספים.
האבחון נערך במספר שלבים, בשלב הראשוני הרופא מתרשם התרשמות ראשונית על החולה, לאחר מכן הרופא ממלא  שאלון המורכב מ -1 0 שאלות בסיסיות עליהם נישאל החולה.
בשלב השני עורך הרופא מעין מבחן על החולה בו נבחנות מספר יכולות של החולה הן מבחינת תפקוד הזיכרון, יכולת בביצוע הוראות ופעולות מורכבות יותר ועוד.

בשלב הזה מנסה הרופא לאמוד ולהגיע לבעיה הקוגניטיבית ממנה סובל החולה ואת רמת הפגיעה.
בתום סיום המבחן ובדיקה מקיפה וקפדנית של הנתונים ובידיו מגיע הרופא להחלטה אם כן ישנה פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי.
בשלב הזה הרופא מכנס לשיחה את החולה ואת בני משפחתו ואף בוחן באופן מעמיק את ההיסטוריה הרפואית של החולה ובנוסף נערכים מבדקים נוספים הן מבחינה קוגניטיבית והן מבחינה פסיכולוגית.
 

מהם דרכי הטיפול בתשושי נפש ?


החולים המוגדרים כתשושי נפש סובלים מבעיות מתמשכות ובלתי הפיכות אשר אין בעבורם טיפול מוגדר והם אינם מצריכים התערבות רפואית.

חשוב מאוד לבדוק ולבחון את הגורם והסיבה לתשישות נפש וזאת בדי לאפשר להקל ואף למנוע את עיכוב והתדרדרות המחלה. 
חולים הסובלים מתשישות נפש חייבים סיוע מתמיד והשגחה רצופה במשך כל שעות היממה ועל כן, בני המשפחה בוחרים להיעזר בשירותיהם של העובדים הזרים אשר פוקדים את החולה 24 שעות ביממה בביתו.

מצד שני רבים הם בני המשפחות אשר בוחרות להעביר את הקשיש לבית אבות לתשושי נפש שם הוא זוכה לטיפול מסור, ותמיכה מקצועית, דבר אשר מאפשר לו להמשיך לתפקד ברמה איכותית וגבוהה בזמן שנותר לו לחיות.

קרא גם על : דיור מוגן | מחלקה סיעודית | מחלקה לתשושי נפש