מה בין דיור מוגן לבית אבות?

דיור מוגן, בית אבות והגדרת תפקוד


לפני שנרחיב נסביר בקצרה: בדיור מוגן ישנה אוטונומיה ועצמאות לדיירים המאפשרת להם בחירה עד כמה לנהל את אורח חייהם באופן עצמאי
בבית אבות לעצמאים ישנה השגחה צמודה יותר, ניהול תיק רפואי בתוך הבית ואורח חיים לפי כללים הנקבעים בבית האבות


 

מהו דיור מוגן לאוכלוסיית הגיל השלישי ?
 


דיור מוגן לגיל השלישי הנו מסגרת מגורים המיועדת לדיירים עצמאיים החיים בגפם או יחד עם בן/בת זוג ביחידות דיור נפרדות ועצמאיות שכל אחת מהן כוללת מטבחון, מקלחת  ושירותים. כל דייר/ת מנהל/ת משק בית עצמאי. הדיור המוגן מספק שירותי ניקיון, לחצן מצוקה, מעקב רפואי, שירותי פנאי וארוחות בתשלום. לצד מתחם הדירות נמצאים לריווחת הדיירים חדר אוכל, קפיטריה, חדר כושר, לובי, חדרי חוגים, פינות ישיבה ובחלקם גם ספא ובריכה. במסגרת הדיור המוגן לגיל השלישי נהנים הדיירים מחיי חברה פעילים, חוגים, הרצאות, שירותי הסעדה. לרוב בתי הדיור המוגן ישנם מאות דיירים, ישנה אפשרות להכיר אנשים חדשים ולנהל חיי חברה פעילים – הכול לפי בחירת הדיירים. במקצת בתי הדיור המוגן ניתן לשכן חיית מחמד ביחידות המגורים ואף לארח קרובי משפחה למספר ימים ובתנאי שיחידת המגורים מאפשרת זאת.
בעיקרו, מיועד הדיור המוגן לאנשים עצמאיים לחלוטין המסוגלים לטפל בעצמם ולחיות את חייהם כרצונם.
במרבית הדיורים המוגנים קיימות מחלקות סיעודיות ו/או תשושי נפש וכן מסגרת תומכת לתשושי גוף. (הסבר אודות הגדרת מצב תפקודי בהמשך) זאת כדי לאפשר רצף שהות במסגרת.

הכניסה לדיור המוגן נעשית באופן פרטי לחלוטין. לאחרונה, נחקק חוק הדיור המוגן (התשע"ב 2012) שהכניס את בתי הדיור המוגן לפיקוח של משרד הרווחה.

אחד החידושים החשובים של חוק הדיור המוגן (התשע"ב 2012) הנו שבחוזה בין הדיור מוגן בחיפה לדייר/ת קיימת הבחנה בין שירותי חובה לשירותי רשות ולא יהיה ניתן לצמצם את שירותי החובה ולא יכול בית הדיור המוגן לחייב את הדייר לצרוך את שירותי הרשות אלא אם נתן הסכם בכתב. כמו כן מחייב החוק לתת ערבויות לדיירים על סכומי הפיקדונות כאשר התשלום שגובה הבנק עבור הערבות יחול ברובו 80% על הדיירים ו-20% על בית הדיור המוגן. כמו כן, קבע החוק שתמורת תשלום נוסף ניתן יהיה להלין עובד זר ביחידות הדיור בדיור המוגן.


דיור מוגן מחירים
 


מחירי דיור מוגן מחושבים ע"פ שיטות התשלום הבאות
 


מסלול פיקדון:  מסלול פופולרי ביותר - משלמים תשלום חד פעמי הנחשב כפיקדון. סכום זה נשחק בין  2.5-3% (לרוב 2.5%+ מע"מ) במקסימום עד שליש מהסכום. בנוסף משלמים הדיירים תשלום חודשי של דמי אחזקה. הפיקדון מקנה לדיירים זכות מגורים לכל החיים. יתרת הפיקדון מוחזרת לבני המשפחה לאחר 120 או במקרה של עזיבת הדיור המוגן לצמיתות. ישנם מסלולי פיקדון שונים כאשר האפשרות היא לשלם פיקדון מופחת ולהעלות את דמי האחזקה החודשיים.
סכומי הפיקדון הם נגזרת של גודל הדירות ומשתנים בהתאם לרמת הדיור המוגן ולסל השירותים והמתקנים במקום . בד"כ מתחילים בסביבות 600,000 ₪ לדירת יחיד כאשר דמי האחזקה ללא אוכל מתחילים בסביבות 5,000 ₪ לחודש.
מסלול דמי כניסה: (במקומות מסוימים מוגדר גם הוא כפיקדון) בד"כ כמחצית מסכום הפיקדון הרגיל אבל זהו סכום שנשחק מהר יותר, בד"כ כ-3 שנים וזכות המגורים בדיור העצמאי נשמרת לכל החיים. גם במסלול דמי כניסה משולמים כמובן דמי אחזקה חודשיים.
שכירות חודשית: מסלול זה פועל ע"פ חוזה  בו מתחייב השוהה לשלם דמי שכירות הכוללים בתוכם את דמי האחזקה ועלותם 


 

בית אבותבית אבות לגיל השלישי הינו בית שבו ההנהלה אחראית לספק את מכלול צרכי הדיירים מבחינת דיור הולם, בטחון, תזונה, ניקיון חימום, רפואה מונעת, רפואה (למעט שירותי אשפוז אקוטיים)תעסוקה, תרבות, טיפול בבעיות הדיירים וכמובן כלכלה, אוכל.
התשלום לבית אבות אינו כרוך בדמי כניסה או פיקדון אלא תשלום חודשי בלבד צמוד למדד. בד"כ התשלום כולל את כל השירותים הניתנים במקום ואינו כולל תרופות, כבלים, שירותי אמבולנס וטלפון.
התשלום החודשי בבית אבות כולל אוכל: "אכלת-שילמת, לא אכלת-גם שילמת" .
תעריפי התשלום על בית האבות וכן תנאים נוספים המגיעים לדיירים, נקבעים סופית בחוזה מול בית האבות שנחתם בין שני הצדדים. המחירים נעים בין 6,000 ש"ח לחודש עד ל15,000ש"ח 
בתי אבות נמצאים בפיקוח משרד הרווחה.
לפני כניסה לבית אבות כדאי לבדוק זכאות של קבלת מימון ע"י משרד הרווחה, כך גם לגבי מחלקה סיעודית המפוקחת ע"י משרד הבריאות וגם שם כמובן ניתן לבדוק אפשרות קבלת "קוד" (עזרה במימון)
להבדיל מדיור מוגן לגיל השלישי שבו ניתן להלין אורחים ביחידות הדיור המוגן וגם לקבל חוק סיעוד מהביטוח הלאומי, בבתי אבות – לא ניתן .


לפני קבלת החלטה על עזיבת הבית וכניסה למסגרת מוסדית כמו דיור מוגן, בית אבות, מחלקה סיעודית וכדומה חשוב לדעת שהמוסד המקבל יתייחס, בראש ובראשונה להגדרת תפקודו של האדם : האם הוא עצמאי? האם הוא סיעודי? האם הוא תשוש נפש? הגדרת התפקוד מתבצעת בד"כ ע"י רופא המשפחה/רופא גריאטר/רופא המחלקה בביה"ח. לכן, כדי שאתם, בני המשפחה תהיו ברורים לגבי תפקוד ההורה להלן ההגדרות כפי שמתבקשות ע"י הרשויות:

עצמאי 
אדם שלא זקוק לכל טיפול או עזרה ומסוגל לנהל את חייו באורח עצמאי לחלוטין. מתאים למסגרת של דיור מוגן לגיל השלישי או לבית אבות לעצמאים. 

סיעודי 
ההגדרה המדויקת היא אדם הזקוק לעזרה מלאה ברוב או בכל שש הפעולות היומיומיות: לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, להתנייד בכוחות עצמו ולשלוט על הסוגרים.
בדרך כלל כאשר אדם אינו יכול להתנייד בכוחות עצמו ו/או אינו שולט על הסוגרים הוא יוגדר כסיעודי.
אדם סיעודי יתאים למחלקה סיעודית בבית אבות או מוסדות גריאטריים במימון פרטי או בהשתתפות  משרד הבריאות (קוד משרד הבריאות).

תשוש-גוף
אדם הזקוק לעזרה חלקית בביצוע הפעולות היומיומיות כמו רחצה או/ו הלבשה. יתאים למסגרת של בית אבות או מחלקה תומכת לתשושי גוף במימון פרטי או במימון משרד הרווחה.

תשוש נפש
אדם הסובל מירידה תפקודית קוגנטיבית, ירידה בזכרון, אי התמצאות בזמן ובמקום, מבחינה פיזית יכול להתהלך (אם אינו תשוש נפש סיעודי) וזקוק לעזרה בפעולות היום יום. יופנה למחלקה לתשושי נפש במסגרת פרטית או במימון משרד הבריאות.

סיעודי מורכב-
אדם סיעודי הזקוק בנוסף לעזרה בפעולות היומיות לעירויים קבועים, סובל מפצעי לחץ וזקוק להתערבויות רפואיות קבועות. מימון אשפוז חולה סיעודי מורכב הנו באחריות קופות החולים.
אולי יעניין אתכם גם: דיור מוגן סיעודי | דיור לגיל השלישי | דיור מוגן יוקרתי